HTML

Elsősegély: így ments életet

A nagysikerű Facebook-os oldal (www.facebbok.com/igymentseletet) után létrehoztam egy blogot! Ez az oldal azért jött létre, hogy minél több emberhez eljussanak azok a kincset érő információk, amikkel életet lehet menteni. Márkus Dávid vagyok, önkéntes elsősegélynyújtó, leendő orvos, és előreláthatólag minden héten írok cikket, "posztot" egy-egy rendkívül fontos módszerről, ellátási módról, kezelésről. Hogyan hozzunk valakit vissza a halálból? Mit tegyünk, ha egyedül kéne ellátni 10 sérültet? Hogyan lássunk el égési sérülést, csonttörést, ájulást, stb, Ezekre a kérdésekre kapnak választ a blogot néző emberek -így akár ön is. Ezenkívül 'csemegéket' is megosztok olyanok számára, akik érdeklődnek az egészségügy, elsősegélynyújtás iránt, illetve akár nagyobb tudásuk is van. Jó életmentést!

Friss topikok

A sorrend fontossága az elsősegély gyakorlatában

2012.03.31. 20:16 daw -ígymentséletet

Általában sok teendője van egy elsősegélynyújtónak, amikor segítséget nyújt. Valljuk be, nem kevés agymunkát igényel, hogy egyszerre odafigyeljünk megannyi tényezőre - a saját biztonságunk, a beteg biztonsága, a beteg kezelése, kikérdezése, mentők értesítése, és még sorolhatnám. A következőkben bemutatok nektek egy olyan protokollt, eljárási sablont, amit minden esetre rá tudtok húzni, és nagyban megkönnyíti a segélynyújtást, ezzel megnövelve a beteg esélyeit.

Hát akkor, vágjunk bele!

I. Első teendő: biztonságról való gondoskodás.

Nem szeretnék most papolni olyan dolgokról, amik a gyakorlatban nem hasznosak, de tapasztalatból mondom, sokszor nemsor2.jpg is sejtenénk, hogy mi, vagy a betegünk veszélyben van. Ilyen például, amikor belépünk egy házba, a földön fekszik egy eszméletlennek tűnő beteg. Ha megkezdenénk a beteg ellátását, az életünkbe kerülne - lehet, hogy eszünkbe sem jutott, de jelen esetben szén-monoxid-mérgezés volt. Szoktuk mondani: "halott hős nem ment életet" - a legnagyobb hősök azok, akik tudnak segíteni, akik pedig meghalnak, vagy akár csak megsérülnek, azok nem fognak tudni életet menteni.

Helyszínre érkezve győződjünk meg a biztonságunkról, gondoljunk mindenre (elektromosság, forgalom, mérgezés, tűz- és robbanásveszély, aggresszivitás), majd ha észleltünk veszélyforrást, mihamarabb tegyünk azért (ha tudunk), hogy biztonságosan megszüntessük (fényvisszaverő mellény felvétele, áramtalanítás, stb). Ha nem tudjuk megszüntetni biztonságosan a veszélyforrást (fegyveres személy, tűz, stb), a helyszínt és szükség esetén a beteget is mielőbb hagyjuk el és haladéktalanul értesítsük a megfelelő szerveket (rendőrség 107, tűzoltóság 105).

sor3.jpgAmire sokan nem is gondolnak itt, az a fertőzésveszély, ami azonban könnyen -legtöbbször egyszerű gumikesztyű segítségével- kiküszöbölhető. Tegyük hát meg!

Ha a saját biztonságunk megvan, vizsgáljuk a beteg biztonságát, ha nincs biztonságban, vigyük el a helyszínről. Erre tökéletes módszer a Rautek-féle műfogás (felültetett beteg hónalja alá nyúlunk hátulról egyik karját könyékben behajlítjuk, alkar két végét megfogjuk, és a beteget enyhén megemelve húzzuk).

Ha a biztonság megvan, már foglalkozhatunk a szó szoros értelmében vett elsősegéllyel. Fontos az első benyomás is. Gondolok itt a körülményekre, a beteg testhelyzetére, mozog-e, van-e látható vérzés, mi történhetett, stb.

II. A második teendő a beteggel való kommunikáció.

Ha látszólag eszméletlen, megrázzuk a vállát, hozzá szólunk. Amennyiben továbbra sem reagál, hátrahajtjuk a fejét és légzést vizsgálunk 10 mp-ig, feje fölé hajolva, 3 érzékszervünk segítségével. (->IV. pont)

Ha eszméleténél van, hozzá szólunk, meggyőződünk róla, hogy tudja-e, hol van, megkérdezzük, miben segíthetünk, mi történt, mi a panasza. Ez alapvetően meghatározza, hogyan lépünk tovább. A beteg elájult, vagy csak megbotlott? A hasa fáj, vagy a csuklója, amit a hasához tart? Ilyen kérdésekre keresünk most választ. Most már körvonalazódott bennünk jobb esetben, hogy mivel állunk szemben. 

III. Teljes betegvizsgálat

Habár már nagyjából tudjuk, miről van szó , például tudjuk, hogy a betegnek eltörött az alkarja, vagy kificamodott a bokája, mégis végig kell vizsgálnunk szinte minden esetben a teljes testét, további sérüléseket keresve. (Kivétel: ha a beteg nem lélegzik; illetve, ha egyértelműen ún. izolált sérülése van, tehát pl. elvágta az ujját.)

Hogy ez miért szükséges? Képzeljünk csak el egy motoros balesetest, aki könyök fájdalmakra panaszkodik, nagyon fáj a könyöke, amin egy nagy horzsolás van. Azonban a betegünknek jelen esetben van egy gerincsérülése is, ami miatt nem érzi a lábait; agyrázkódása miatt zavart, ezért fel sem tűnik neki; az érzéketlen lábszárán nyílt törés van, a törött csontvég átszúrt egy artériát, így nadrág alatt erős artériás vérzése van. Ha azzal bajlódnánk ilyenkor, hogy fertőtlenítsük a könyökét és rakjunk rá fedőkötést, nem vennénk észre a súlyos vérzést.

Tehát, a beteget vizsgáljuk át tetőtől talpig. Tapintsuk meg a fejét (Deformitás? Vérzés?), nézzük meg mindkét szemét (pupillasor5.jpg szimmetrikus? /annak kell lennie, ha nem az, akkor például stroke-gyanú, vagy koponyaűri vérzés; pupilla szűk/tág? Mérgezésekre utalhatnak; szem alatt pápaszem-bevérzés? Koponyaalapi törésre utal); nézzünk bele az orrába, fülébe, hátsó garatfalára (vér/tiszta folyadék szivárgása: koponyaalapi törés); tapintsuk meg két oldalról a nyaki gerincet (deformitás és/vagy fájdalom: gerincsérülés: nem mozoghat); kulcscsontját, vállát, felkarját tapintsuk meg (deformitás/fájdalom: törés); mellkas két oldalról összenyomása (fájdalom: bordatörés); alkar, csukló tapintása (deformitás, fájdalom: törés); ujjait megmozgatjuk, megkérdezzük, érzi-e, amikor hozzáérünk (rendellenes: gerincsérülés → nem mozgatjuk); has tapintása (fájdalom); medence nyomása (fájdalom: medencetörés → nem mozgatjuk); combcsont és lábszár vizsgálata; érintés a lábakon, lábujjak mozgattatása (gerincsérülés).

Eközben a beteggel folyamatosan beszélgetünk, megkérdezzük: Mi történt pontosan, mire emlékszik? Milyen panaszai vannak? Van valamilyen betegsége? Gyógyszerallergia? Szed valamilyen gyógyszert? És természetesen a többi kérdés, ami szituációfüggő.

IV. sürgős ellátást igénylő sérülések ellátása

sor6.jpgA teljes betegvizsgálatot azonnal félbeszakítjuk, ha találunk valami sürgősen ellátandót, és gyorsan ellátjuk (súlyos artériás vérzés → végtagemelés, nyomáspont, nyomókötés); vagy ha a beteg eszméletét veszti (légzésfigyelés, kielégítő légzés esetén stabil oldalfekvés). Ennek a pontnak a „Sürgős teendők” nevet adhatjuk. Miután a félbeszakítás okát elláttuk (nyomókötés), folytatjuk és befejezzük a teljes betegvizsgálatot.

V. Mentők értesítése (104)

A következő teendő a mentőhívás (104). Ezen sokan biztosan meglepődnek, hogy még csak most. Azonban gondoljunk bele: az elején a betegről semmit sem tudunk. Így gyakorlatilag nem tudnánk megmondani a diszpécsernek (KICS: Központi Irányító Csoport), hogy mihez kérünk mentőt. Ez több hibához is vezethet, például, hogy mivel a telefon túlsó oldalán nem látják a beteget, túl alacsony felszereltségű mentőt küld, túl lassan, így a beteg ellátása nehézkes lesz; illetve túl magas felszereltségű egységet küld, ezzel azt lefoglalja, amíg talán máshol tényleg arra lenne szükség. Kissé jobb megoldás lenne, ha a II. pont után hívnánk mentőt, azonban ekkor az esetleges észre nem vett sérüléseket nem jelentenénk, noha talán azok határoznák meg a beteg ellátását. Például, ha nem veszünk észre egy nadrág alatti súlyos vérzést (valószínűtlennek tűnhet, de ha egy autóbalesetre gondolunk, több sérülttel, izgalommal, stresszel, máris reális asor1.jpg kép), és csak törött alkarhoz kérünk mentőt, lassabban jön a mentőegység. És ha a teljes betegvizsgálat után hívnánk mentőt? A mentőhívás alatt ekkor a súlyosan vérző beteg kivérezne („elvérezne”), de ha nem is, állapota minden bizonnyal romlana. Mivel a mentők sem tudnak többet tenni ekkor, mint nyomókötés, ezért először mi felhelyezzük, és utána hívunk mentőt. Illik tudni, hogy keringésmegállás esetén (eszméletlen beteg nem lélegzik vagy horkolásszerű akadozó légzés) a mentőket az újraélesztés megkezdése előtt kell hívni /ha nincs segítőnk/, mivel a korai defibrillálás mentheti meg a beteg életét. Gyermekeknél 1 perc újraélesztés után hívunk mentőt, mivel általában az ő keringésmegállásukat nem szíveredetű, hanem légzőszervi eredetű kórkép okozza, és így gyorsan oxigénhez jut. Ezek után természetesen mindkét esetben folytatjuk az újraélesztést (30 mellkasi nyomás:2befújás).

A telefon túlsó felén ülő mentőtiszttel közölni kell a saját nevünket, a pontos címet, a beteg nemét és hozzávetőleges korát, a kórkép jellegét, az esetleges veszélyforrást, műszaki mentés/tűzoltóság/rendőrség szükségességét, és a saját telefonszámunkat.

VI. Betegellátás

sor4.jpgMiután a mentőket értesítjük, ellátjuk a beteget. Nyugalomba helyezzük a törött végtagjait, kulcscsont-, váll-, felkarcsont sérülést 2db, alkar-, csuklósérülést 1 db háromszögletű kendővel rögzítünk. Idegen testeket bent hagyjuk, rögzítjük. Hajszáleres vérzésű sebeket fertőtlenítjük, lefedjük. Szükség esetén sapkakötést helyezünk fel, törött orra, állra parittyakötés. A beteget a megfelelő testhelyzetbe helyezzük: izolált könnyű sérülésnél, ha nincs gerincsérülés-gyanú, ültetjük; mellkasi fájdalmas vagy nehézlégző beteget félülő testhelyzetbe helyezünk; koponyaalapi törés gyanút megemelt fejjel fektetünk; eszméleténél lévő arccsonttörött beteget hasra fektetünk, homlokát és mellkasa felső részét alátámasztjuk; hasi fájdalom esetén lábakat felhúzva, fejet alátámasztva fektetjük; minden eszméletlen, jól légző, nem gerinc-/fej-/borda-/hasi-/medence-/combcsontsérültet stabil oldalfekvésbe; gerincsérülés-gyanús, kielégítően légző eszméletlen beteget nem mozdítunk; a nem légző/horkolásszerűen akadozó légzésű beteget a hátára fektetjük, újraélesztjük. Ha a beteg shock tüneteit mutatja (izzadás, sápadt, hideg bőr, szapora, gyenge pulzus, tudatzavar, végül eszméletlenség), lábát megemeljük. A mentők kiérkezéséig a beteggel folyamatosan beszélgetünk, állapotát figyeljük.

VII. Finálé

Végül, amikor a mentők kiérkeznek, elmondunk nekik röviden mindent, amit megtudtunk, és felajánljuk a segítségünket.sor7.jpg

Nézzük meg egy példán keresztül, amit feladványként adtam fel Nektek facebook-on: Motoros baleset, ahol szemmel látható először is egy alkartörés és a sérült jajgat.A(z egyik) helyes sorrend:
1. fényvisszaverő mellény felvétele és háromszög elhelyez(tet)ése
2. gumikesztyű felvétele 
3. kommunikáció a Beteggel
4. további sérülések keresése
5. mentőhívás 
6. sérült kar nyugalomba helyezése 
Remélem, most már értitek, miért ez a sorrend.

A kérdéseket várom az elsosegely@citromail.hu címre, illetve a facebook-oldalon (www.facebook.com/igymentseletet)

Szólj hozzá!

Címkék: beteg baleset mentő újraélesztés életmentés sorrend ellátás elektromosság elsődleges elsősegély eszméletlen mentőhívás

A bejegyzés trackback címe:

https://igymentseletet.blog.hu/api/trackback/id/tr954352559

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása