HTML

Elsősegély: így ments életet

A nagysikerű Facebook-os oldal (www.facebbok.com/igymentseletet) után létrehoztam egy blogot! Ez az oldal azért jött létre, hogy minél több emberhez eljussanak azok a kincset érő információk, amikkel életet lehet menteni. Márkus Dávid vagyok, önkéntes elsősegélynyújtó, leendő orvos, és előreláthatólag minden héten írok cikket, "posztot" egy-egy rendkívül fontos módszerről, ellátási módról, kezelésről. Hogyan hozzunk valakit vissza a halálból? Mit tegyünk, ha egyedül kéne ellátni 10 sérültet? Hogyan lássunk el égési sérülést, csonttörést, ájulást, stb, Ezekre a kérdésekre kapnak választ a blogot néző emberek -így akár ön is. Ezenkívül 'csemegéket' is megosztok olyanok számára, akik érdeklődnek az egészségügy, elsősegélynyújtás iránt, illetve akár nagyobb tudásuk is van. Jó életmentést!

Friss topikok

Ünnepi balesetek: 2.rész

2011.12.25. 16:01 daw -ígymentséletet

Remélem, mindenkinek kellemesen telik/telt a karácsony, és nem kellett használni az előző cikkben leírtakat. (Gazdasági világválság van, kisebbek a karácsonyfák, kevesebben esnek le a létráról.) 

Ha vérünket adjuk az ünnepekért, avagy a vágott sebek ellátása

ü5.jpgAz ünnepek alatt könnyen előfordulhat, hogy ilyen-olyan sebeket szerzünk például sütés-főzés közben.

 

 

Háromfajta vérzést különböztetünk meg, amiknek az ellátása is máshogy történik.

Az első, legenyhébb típus a hajszáleres, más néven kapilláris vérzés. Könnyen fel lehet ismerni, hiszen a vér lassan gyöngyözik a sebből, nem lüktet. Az ellátása egyszerű: fertőtlenítés után steril mullal, vagy ragtapasszal fedjük.

A második vérzési típus a visszeres, más néven vénás vérzés. A sebből a vér folyik, és sötét színű. A sérült végtagot fölemeljük, a sérültet lefektetjük, a vérzés már ezzel is csökken. A sebre nyomókötést helyezünk, ami úgy néz ki, hogy a sebbe/-re rakunk egy félbehajtott mull (=géz) pólyát, és szoros pólyamenetekkel körbekötjük. Ezek után természetesen kórház/mentő.

A harmadik vérzésfajta a verőeres, más néven artériás vérzés. Könnyen megkülönböztethető a többitől, mivel jelen esetben a vér ritmikusan spriccel, színe élénkpiros. Az ellátása megegyezik a visszeres vérzés ellátásával, tehát a fektetés, emelés, nyomókötés, annyival kibővítve, hogy itt nyomáspontokat is alkalmazhatunk a kötés felhelyezése előtt. Ezalatt azt értem, hogy a sérült artériát elszorítjuk valahol a szív és a sérülés között, például nekinyomjuk a felkar belső oldalán a felkarcsontnak, vagy ököllel nekinyomjuk a comb belső-felső oldalán a combcsontnak. Így várjuk a mentőket. A sérült végtagot teljesen elszorítani gyakorlatilag sosem szabad, tehát körbekötni a sérülés fölött, övvel leszorítani, stb szigorúan tilos.

Karácsonyi égő, avagy égési sérülésekü8.jpg

-Anya, anya, ég a karácsonyfa!. -Kislányom, azt úgy mondjuk, hogy világít!-Anya, már a függöny is világít...

A legegyszerűbb természetesen, ha megelőzzük az égési sérüléseket, tehát... 

-Csak az "új" karácsonyfán gyújtsunk csillagszórót, vagy gyertyát!

-Ne hagyjunk őrizetlenül, vagy gyermek őrzésére gyertyát, gyufát!

-A szilveszteri tűzijátékokat csakis a használati utasítás szerint használjuk, tehát ne használjuk a rakéta kilövő állványaként a kezünket, mások kezét, végbél- vagy más nyílásunkat, mások végbél- vagy más nyílásait, a kutyánk orrát, stbstb. Sajnos ezeknek van valóságalapja, sokan jelentkeznek a balesetiken égett hátsóval... (Valahogy úgy érzem, idén sincs sok értelme, hogy ezeket kiírom, de hát legyen meg:) )

Ha mégis bekövetkezik...

Égési sérülésre tilos nagymama lekvárját, nyálat, tejfölt, tejet, túrót, krémet, vizeletet, "jóhidegjäger"-t kenni, mivel ezek nem steril termékek, sőt a tejtermékekben és a testnedvekben rendkívül sok baktérium található! Égési sérülés nagyon sokszor fertőződik el, ha ennek az esélyét még jobban meg akarjuk értelmetlenül növelni (és még a szilveszteri étkészletünket is csökkenteni), csak tessék!

Fontos, hogy nagyon sokáig hűtsük a sebet. Ezalatt legalább, még egyszer mondom, legalább 15 perces hideg folyóvíz alá tartást értek. Így érhetjük el, hogy a szövetek lehűljenek, és ne égjenek tovább. Valószínűleg a fájdalom kevesebb, mint 15 perc alatt csökken, de ez félrevezető, ekkor a szövetek még mindig lassan tovább égnek...

A hűtés után pedig sterilen fedjük a sebet, steril mull lappal és pólyával, és vigyük orvoshoz a sérültet! 

 

Szilveszteri mámor, avagy az ittasság...

 

ü7.jpg

Hát, nem a kedvenc témám. Mindenesetre azért pár szót szóluk drága részeges honfitársaimról.

Agresszív beteggel vigyázzunk, és legyen valaki mindig a háta mögött!

Ne hagyjunk felügyelet nélkül eszméletlen beteget, akkor is nézzük meg, mi van velük, ha nem is ismerjük őket.

Eszméletlen ittas személynél fontos, hogy: Vizsgáljuk meg, van-e életjelensége (lásd az újraélesztésről írt cikkem), ha van, akkor rakjuk őket stabil oldalfekvésbe és rendszeresen távolítsuk el a hányadékot a szájukból, két ujjal, rajta gézzel és jobb esetben gumikesztyűvel, kanalazó mozdulatokkal. Értesítsük a szegény mentős bajtársakat (104), biztos örömmel tölti el majd őket, hogy újabb részeg embert láthatnak el (de ettől függetlenül tényleg feltétlenül szóljunk nekik!). Figyeljünk, hogy ne hűljenek ki! Keressünk további sérüléseket rajtuk!

Eszméleténél lévő betegre vigyázzunk, ne sérüljön meg, lehetőleg ne igyon többet, ne fulladjanak meg a hányásukban. Majd úgyis kijózanodik, ha sérülése, vagy ittassággal nem összeegyeztethető panasza van, illetve összeesik, elájul, akkor hívjunk mentőt (104)

 

Kellemes karácsonyt és boldog új évet kívánok nektek, már tudjátok, mit kell csinálni, ha baj van! 

Kérdésekkel nyugodtan keressetek meg, az elsosegely@citromail.hu címen!

Ha további érdekességekre is kíváncsiak vagytok, lájkoljátok a facebook-on az oldalt: http://www.facebook.com/igymentseletet !

 

 

 

 

 

 

 

Szólj hozzá!

Címkék: beteg agresszió baleset sérülés amatőr égés újraélesztés laikus életmentés ittas seb égési sérülés karácsonyfa ellátás vágás vérzés véna elsődleges elsősegély eszméletlen artéria steril kapilláris nyomókötés

A bejegyzés trackback címe:

https://igymentseletet.blog.hu/api/trackback/id/3494984

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal

süti beállítások módosítása