A vérünkben szőlőcukor (glükóz) található oldott állapotban, ez biztosítja a szervezetünk összes sejtjének tápanyagellátását. Az összes sejtünk "szereti a cukrot", ez a működésük (egyik) alapvető szükséglete. Ha nincs cukor, gyakorlatilag éhenhalnak a sejtek. Például az agysejtek kizárólagos energiaforrása a szőlőcukor. A hasnyálmirigy egyes sejtjei felelősek azért, hogy olyan enzimeket válasszanak ki, amik a vércukorszintet növelik (ez a glucagon), és amik csökkentik (ez az inzulin). Ha az inzulin nem termelődik (vagy nem jut el a sejtekhez), az a cukorbetegség.
A cukorbetegeknek maguknak kell szabályozniuk inzulininjekciókkal és sok méréssel a vércukorszintüket, így gyakran előfordulhat, hogy az irányítás "kicsúszik a kezükből". (Nem csak) Cukorbetegeknél szokott előfordulni, hogy a kevés evés vagy a túl sok inzulinbevitel miatt lecsökken a vércukorszintjük. Az ezzel járó jellegzetes tünetegyüttest ők csak így említik: "Hipózok" (a hivatalos név hypoglycaemia). Mint már említettem, az agyunknak nagyon nagy szüksége van a glükózra, így ha kevés van belőle, először éhség jelentkezik (ha ilyenkor a beteg enne, megnövekedne a vércukorszintje, ez egy valóban jó megoldás lenne), majd következnek a hibás működésből fakadó panaszok, tünetek: idegesség, rossz közérzet, izzadás, megfigyelhető még izomremegés is. Ezek után, ahogy az agysejtekhez egyre kevesebb cukor jut, látászavar jelentkezik, a beteg zavart lesz, a beszédük furcsa, artikulálatlan, egy részük álmos, más részük agresszív. Súlyos hypoglycaemia ('hipoglikémia': alacsony vércukorszint) esetén eszméletlenség is fellép.
A cukorbetegeknél általában van vércukormérő készülék: az ujjbegyüket megszúrjuk, egy tesztcsíkra csöppentjük a 2. csepp vért, a tesztcsíkot a bekapcsolt készülékbe helyezzük, és máris látható az eredmény. Normális kb 3,5 mmol/l fölött (max 7 mmol/l-ig). Ilyen készülék hiányában a tünetekből kell következtetnünk.
Nagyon fontos, hogy megkezdjük az ellátást addig, amíg eszméleténél van: adjunk neki szőlőcukrot, narancslevet, kólát. Mindenképpen értesítsük a mentőket, ha: az illető nem cukorbeteg/ most fordul elő ilyen először/ álmos, zavart, agresszív/ eszméletlen (ilyenkor légzést figyelve stabil oldalfekvésbe rakjuk)/ az állapota a cukor/kóla/narancslé ellenére tovább romlik, vagy nem javul. Felhívnám a figyelmet a cukorbetegeknél gyakran megtalálható "glucagon" injekciókra, ezt eszméletlen beteg esetén alkalmazhatjuk, a mellékelt leírás szerint (izomba szúrva adjuk be).
Várom az esetleges kérdéseket.