HTML

Elsősegély: így ments életet

A nagysikerű Facebook-os oldal (www.facebbok.com/igymentseletet) után létrehoztam egy blogot! Ez az oldal azért jött létre, hogy minél több emberhez eljussanak azok a kincset érő információk, amikkel életet lehet menteni. Márkus Dávid vagyok, önkéntes elsősegélynyújtó, leendő orvos, és előreláthatólag minden héten írok cikket, "posztot" egy-egy rendkívül fontos módszerről, ellátási módról, kezelésről. Hogyan hozzunk valakit vissza a halálból? Mit tegyünk, ha egyedül kéne ellátni 10 sérültet? Hogyan lássunk el égési sérülést, csonttörést, ájulást, stb, Ezekre a kérdésekre kapnak választ a blogot néző emberek -így akár ön is. Ezenkívül 'csemegéket' is megosztok olyanok számára, akik érdeklődnek az egészségügy, elsősegélynyújtás iránt, illetve akár nagyobb tudásuk is van. Jó életmentést!

Friss topikok

Vércukorproblémák: (előzd meg,) ismerd fel és kezeld! ;)

2011.11.05. 17:20 daw -ígymentséletet

A vérünkben szőlőcukor (glükóz) található oldott állapotban, ez biztosítja a szervezetünk összes sejtjének tápanyagellátását. Az összes sejtünk "szereti a cukrot", ez a működésük (egyik) alapvető szükséglete. Ha nincs cukor, gyakorlatilag éhenhalnak a sejtek. Például az agysejtek kizárólagos energiaforrása a szőlőcukor. A hasnyálmirigy egyes sejtjei felelősek azért, hogy olyan enzimeket válasszanak ki, amik a vércukorszintet növelik (ez a glucagon), és amik csökkentik (ez az inzulin). Ha az inzulin nem termelődik (vagy nem jut el a sejtekhez), az a cukorbetegség.

A cukorbetegeknek maguknak kell szabályozniuk inzulininjekciókkal és sok méréssel a vércukorszintüket, így gyakran előfordulhat, hogy az irányítás "kicsúszik a kezükből". (Nem csak) Cukorbetegeknél szokott előfordulni, hogy a kevés evés vagy a túl sok inzulinbevitel miatt lecsökken a vércukorszintjük. Az ezzel járó jellegzetes tünetegyüttest ők csak így említik: "Hipózok" (a hivatalos név hypoglycaemia). Mint már említettem, az agyunknak nagyon nagy szüksége van a glükózra, így ha kevés van belőle, először éhség jelentkezik (ha ilyenkor a beteg enne, megnövekedne a vércukorszintje, ez egy valóban jó megoldás lenne), majd következnek a hibás működésből fakadó panaszok, tünetek: idegesség, rossz közérzet, izzadás, megfigyelhető még izomremegés is. Ezek után, ahogy az agysejtekhez egyre kevesebb cukor jut, látászavar jelentkezik, a beteg zavart lesz, a beszédük furcsa, artikulálatlan, egy részük álmos, más részük agresszív. Súlyos hypoglycaemia ('hipoglikémia': alacsony vércukorszint) esetén eszméletlenség is fellép.

hypo1.jpg

 


A cukorbetegeknél általában van vércukormérő készülék: az ujjbegyüket megszúrjuk, egy tesztcsíkra csöppentjük a 2. csepp vért, a tesztcsíkot a bekapcsolt készülékbe helyezzük, és máris látható az eredmény. Normális kb 3,5 mmol/l fölött (max 7 mmol/l-ig). Ilyen készülék hiányában a tünetekből kell következtetnünk.


hypo2.jpgNagyon fontos, hogy megkezdjük az ellátást addig, amíg eszméleténél van: adjunk neki szőlőcukrot, narancslevet, kólát. Mindenképpen értesítsük a mentőket, ha: az illető nem cukorbeteg/ most fordul elő ilyen először/ álmos, zavart, agresszív/ eszméletlen (ilyenkor légzést figyelve stabil oldalfekvésbe rakjuk)/ az állapota a cukor/kóla/narancslé ellenére tovább romlik, vagy nem javul. Felhívnám a figyelmet a cukorbetegeknél gyakran megtalálható "glucagon" injekciókra, ezt eszméletlen beteg esetén alkalmazhatjuk, a mellékelt leírás szerint (izomba szúrva adjuk be).

Várom az esetleges kérdéseket.

Szólj hozzá!

Címkék: beteg agresszió cukorbetegség fáradtság amatőr kóla mentő laikus cukor életmentés inzulin ellátás idegesség elsődleges elsősegély vércukorszint eszméletlen hypoglycaemia glocagon

A bejegyzés trackback címe:

https://igymentseletet.blog.hu/api/trackback/id/tr853356266

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása