HTML

Elsősegély: így ments életet

A nagysikerű Facebook-os oldal (www.facebbok.com/igymentseletet) után létrehoztam egy blogot! Ez az oldal azért jött létre, hogy minél több emberhez eljussanak azok a kincset érő információk, amikkel életet lehet menteni. Márkus Dávid vagyok, önkéntes elsősegélynyújtó, leendő orvos, és előreláthatólag minden héten írok cikket, "posztot" egy-egy rendkívül fontos módszerről, ellátási módról, kezelésről. Hogyan hozzunk valakit vissza a halálból? Mit tegyünk, ha egyedül kéne ellátni 10 sérültet? Hogyan lássunk el égési sérülést, csonttörést, ájulást, stb, Ezekre a kérdésekre kapnak választ a blogot néző emberek -így akár ön is. Ezenkívül 'csemegéket' is megosztok olyanok számára, akik érdeklődnek az egészségügy, elsősegélynyújtás iránt, illetve akár nagyobb tudásuk is van. Jó életmentést!

Friss topikok

Ezt érzed elsősegélynyújtás közben

2012.03.10. 20:34 daw -ígymentséletet

 Mivel bármikor kerülhetsz olyan helyzetbe, amikor Neked kell elsősegélyt nyújtanod, jobb, ha felkészülsz előre, mit fogsz érezni élesben.

 Első az ijedtség. Ezen mindannyian átesünk, mentősök is, a különbség azonban abban rejlik, hogy tud-e minketér2.jpg uralni ez az érzés, és képesek vagyunk-e legyőzni. Ha akarjuk, képesek vagyunk rá.

Az ijedtséggel párhuzamosan már el is indulunk a beteg felé, szívünk erősen dobog a torkunkban, esetleg remeg a kezünk-lábunk. Ezek után veszünk egy mély levegőt, körülnézünk, belátjuk, hogy segítenünk kell, nekünk és nem másnak. Egy pillanatot szánunk arra, hogy átgondoljuk az esetet, megtervezzük az ellátást. Ezt hosszan írtam le, de maximum pár másodperc telt el eddig, odaérünk a beteghez.

Már nem magunkra figyelünk, hanem rá. Nem az uralja a gondolatainkat, hogy izgulunk, hanem cselekszünk, és pörög az agyunk.

Megállapítjuk, eszméleténél van-e, ha nem, lélegzik-e, ha nem, segítséget (104) hív(at)unk és újraélesztünk. Ha kielégítően lélegzik, de eszméletlen: stabil oldalfelvésbe rakjuk. Ha eszméleténél van, beszélünk hozzá, kikérdezzük, tudja-e hol van, milyen nap van, mi a panasza, stb.

Ezzel egy időben lefektetjük (kivéve: gerincsérült: nem mozgatjuk; mellkasi panaszok:mozgástilalom és félig ülő testhelyzet). Esetleges súlyos vérzésnél sérült végtagot megemeljük, spriccelő vérzés esetén artériás nyomáspontot alkalmazunk, súlyos vérzésekre nyomókötés. Ha sápadt, pulzusa gyenge: lábait megemeljük.

Hívjuk/-atjuk a mentőket (104).ér3.png

Majd a fejétől a lábfejéig mindent átvizsgálunk. Közben a tanultak pörögnek a fejünkben, összerakjuk a képet.

A sérült ellátását folytatjuk a mentők kiérkezéséig, további kérdéseket teszünk föl neki (ismert betegségek, név, kor, gyógyszerszedés, (gyógyszer)allergia, utolsó étkezés, stb. Már a kezünkben az irányítás.

Megérkeznek a mentők. Elmondjuk nekik, mit tudtunk meg, mit csináltunk, felajánljuk a segítségünket. Végeztünk! Megmentettünk egy életet! Gratulálok!

Szólj hozzá!

Címkék: beteg baleset sérülés amatőr mentő újraélesztés laikus életmentés érzelmek ellátás vérzés idegesség elsődleges elsősegély eszméletlen

A bejegyzés trackback címe:

https://igymentseletet.blog.hu/api/trackback/id/tr384308302

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása